Holochain

Holochain’i yaratanlar dünyayı değiştirme peşinde. Yeni kurdukları P2P (peer to peer) platformu üzerinde inşa edilecek uygulamalar sayesinde sadece blokzincirini değil, Facebook gibi merkezî uygulamaları (apps) da tahtlarından edeceklerini söylüyorlar. Peki bu coşku gerçekçi mi?

Bilmiyorlar ama insanların Holochain’i kullanmadığı bir geleceği hayal etmek bizim için çok zor. Yapmayı planladıkları işte çok çok iyiler. Belki de sınıflarının en iyisi.

Holochain, beni ta en başından beri heyecanlandıran bir oluşum. Nisan 2018’in sonunda attığım şu tweetten de görüleceği üzere, -yatırım tavsiyesi olmasa da- kişisel olarak çok şey bekliyorum. Ancak her şey toz pembe değil.

Blokzincirini bırakıp Holochain üzerinde yazılım geliştirmeye karar veren birkaç yazılımcıyla daha konuştuktan sonra gördüm ki daha çok yazılımcı yakında aynı sonuca varıp Holochain’e geçecek.

Piyasaya neden 150 değil 200 değil de 177.619.433.541 adet Holo Token sürüldü? Holo Zengini, bu sorunun cevabını araştırdı ve yazdı.

Holo’nun geleceği parlak mı? Holo ekibi, yayınlanan Green Paper‘da, cevabı çokça merak edilen bu soruyla ilgili 6 farklı olası senaryo sunuyor. Bu senaryoların dördü kötü ikisi iyi sonuçlanıyor.

Nasıl Holo Fuel üretilir/kazanılır? Holoport nereden satın alınır? Holo Fuel üretmek, Bitcoin madenciliğine göre kârlı mıdır?

Holochain nedir? Holoport nedir? Holoport ne işe yarar? Holochain nedir? ve benzeri sorulara verilmiş kısa cevaplar.

“Holoport’un getirisi ne olacak? Ne kadar kazanırım?” gibi sorular çokça geliyor. Şu an için kesin bir miktar söylemek imkânsız. Ama gelirin neye göre artacağını biliyoruz. Bu yazıda bunları anlatıyorum.

Holochain ve Holo, devrimsel özellikleri barındırıyor. Ama kimse onlara engel olmayacak mı? Devletler ve büyük şirketler bu devrime engel olabilir mi?

Alışılmışın dışında amaçları ve düzeni olan Junto adlı sosyal medya uygulaması nedir?

Bu piyasadaki bir ekip, kendi token’ının fiyatını düşürmek ister mi? Holo’da mümkün.