Holo Ekibinin Çevirdiği Garip Ama Mantıklı İşler

Bu yazıda Holo ile ilgili öyle şeyler anlatacağım ki, birçokları FUD (Fear, Uncertainty, Doubt/Korku, Belirsizlik, Şüphe) yaymak olarak nitelendirecek. Hatta bazılarınız “Holo iyi hoş da, yatırım için uygun değilmiş” diyecek. Ben, “haklısınız ama ekip sizden daha akıllı” diyorum.

Öncelikle şunu belirtmeliyim. Bu anlatacaklarım tamamen kendi çıkarımlarım; kesin bilgilere değil, vakıanın gözleminden kaynaklanan öznel yorumuma dayanıyor.

Durum kriptopara alemine göre çok garip bir durum: Ekip (bence) HOT’ın çok ve ani yükselmesini istemiyor.

Daha garip olan şu: Ekip (bence) HOT’ın çok ve ani yükselmemesi için kendi elleriyle fiyatı baskılıyor.

HOT’ın çok ve ani yükselmesini istememe sebepleri şu: Volatil bir kriptopara, devletlerin regülasyonundan geçemez. Ekip de bu tip resmî gereklilikler konusunda aşırı hassas. Dolayısıyla HOT’ı volatiliteden korumak, ileride sıkıntı yaşamamak istiyorlar.

Bilmeyenler için açıklayalım. Volatilite, oynaklık anlamına geliyor. Fazla olması da bir kriptoparanın bugün mesela 100 iken yarın 10’a düşmesi, sonraki gün 150’ye çıkması gibi oynaklıklar göstermesi anlamına geliyor. Devletler “vatandaşlarını korumak için” bu durumu engellemek istediklerini söylüyorlar.

Holo ekibi volatiliteyi engellemek için fiyatı baskılıyor demiştim. Bunu neye dayanarak söylüyorum, açıklayayım. Bugüne kadar HOT ne zaman kafasını kaldırsa kafasına kafasına vuruldu. Bunu nereden biliyoruz? “Whale Alert” diye bir şey var.

Holo 46 sats’tan 30 sats’a gelirken, “Whale Alert”ta beliren 18 adet uyarı vardı: “Binance’e 500 milyon Holo aktarıldı (deposit edildi).” Yani tam 9 milyar Holo, sadece fiyatı düşürmek için satıldı.

“E olabilir, balinanın biri satıp çıkmış” denebilir. Eğer diğer tecrübelerim olmasa ben de böyle düşünürdüm ama bu olay olmadan önce de aynı durum gerçekleşti; HOT kafasını kaldırdı, “birileri” yüklü satarak engel oldu.

Hatta en son yapılanı örnek vereyim, fiyat birkaç gün önce 0.0016$ civarında yani destekte iken belki de Horizon2020 ile ilgili haberler dolayısıyla gün içinde 0.001950$ seviyesini geçti, yani direnci kırdı.

Herkes “direnci kırdık, uçacağız” derken Whale Alert’tan 2 uyarı geldi: “Binance’e 200 milyon Holo aktarıldı (deposit edildi).” Yani 400 milyon Holo Binance’te satıldı ve fiyat tekrar 0.001950$ seviyesinin altına geldi.

Bütün bu satışları kim yapabilir? Bence Holo ekibi. Ekibin elinde ta en baştan 44 milyar HOT vardı. Bunları (bence) hem volatiliteyi engellemek, hem de üstten satıp alttan almak için kullanıyorlar.

Alttan neden tekrar alıyorlar? Çünkü Holo ekibi havadan para basmadı, ICO’da 133 milyar HOT sattılar ve topluluğa borçlandıklarını söylediler. Zamanı gelince topluluğa bu 133 milyar HOT’ı ödeyecekler, ödemek için de adet artırmaları gerekiyor.

Buradan şu anlaşılmamalı; HOT hiç yükselmeyecek anlamına gelmiyor, yükselecek ama stabil bir şekilde yükselecek. 1 ayda 10x yapmayacak, ama 1 ayda 10’da birine de düşmeyecek. Kararlı bir şekilde yükselecek, güvenilir bir liman olacak.

1 yılda dolar bazında 4x ila 5x yaptı, önümüzdeki yıllarda da bu şekilde seyredecek. Çünkü ekip böyle olmasını hedefliyor. 6 ay içinde 10x-100x isteyenler üzülebilir. 3-4 yılda 10x-100x bekleyenler daha da güvenli bir şekilde bekleyecek.

Bütün bu olanlardan diğer çıkarımlarım şunlar:

1. Ekip zengin olmanın değil, devrim yapmanın ve gerçekten çalışan bir ürün ortaya koymanın peşinde. Eğer zengin olmak isteselerdi fiyatı baskılamakla uğraşmaz ve Holochain gibi bir teknolojiyle kolayca 1000x yaptırırlardı.

2. Ekip, bugüne kadar fiyatı baskılamayı başardı ama güçlü bir hype’ın karşısında kimse duramaz ve aynı stratejiyi kullanırlarsa terste kalabilirler. Dolayısıyla bir hype durumunda bununla başa çıkamayacaklardır. Ne yapacakları muamma.

3. Hatta hype oluşmaması ve bu durumu yaşamamak için Holoport haberini bile sündüre sündüre verdiler. Bu yüzden hype oluşmadı ve fiyatı baskılayabildiler.

4. Ekibe “reklam yap” diyenler, reklam yapmanın hype oluşturup HOT fiyatını ciddi artırmasına yol açacağını ekibin çok iyi bildiğini ve yukarıdaki stratejilerine aykırı geldiğini bilmeliler. https://twitter.com/H_O_L_O_/status/1146036905164910594?s=20

5. Ekibin temel stratejisi, mainnete kadar hype’a engel olarak ve gerektiğinde ciddi satış ve alışlarla ani artış ve düşüşlere engel olmak. Mainnet sonrasında ise dinamik arzı kullanarak bu stabil yükselişi devam ettirmek.

Bütün bu söylediklerim, hoşunuza gitmeyebilir. Belki “neden FUD yayıyorsun” diye kızabilirsiniz de. Ama bildiklerimi size aktarmak boynumun borcu. Çünkü “kesinlikle yapmayın” desek de kredi çekip koin alanlar oluyor. Onlar bu durumları bilmek zorunda.

Sahip olduğum bütün bilgileri ve düşündüklerimi açık bir şekilde anlattım. Yatırımınızı bütün bu okuduklarınızı da düşünerek düzenleyin. Ben bir tane HOT bile satmadım henüz, çünkü daha alacak yolu var. Satarsam da yine haberiniz olur. Ama kendi yatırımınızla ilgili kararı kendiniz verin. Bana bakmayın.

RaiTurk – 2 Temmuz 2019

Bu yazının Twitter üzerinde bir seri olarak paylaşılmış hâline buradan ulaşabilirsiniz.

Twitter hesabım: https://twitter.com/crypto_raiturk

Telif Hakkı Uyarısı: Bu sitedeki hiçbir yazının tamamı ya da bir kısmı, izin alınmadan kopyalanamaz, başka bir sitede yayınlanamaz.

“Holo Ekibinin Çevirdiği Garip Ama Mantıklı İşler” için bir yanıt

  1. Ben bunu baskılamak olarak değilde kazanç amaçlı ticari olarak yaptıklarını düşünüyorum neden ?
    Çünkü fiyatların zirve yaptığı zamanları hatırlarsınız o dönemler de sürekli holo haberleri verdiler piyasaya hatta holoport’lar sanki dağıtıma çıkıyormuş gibi acemice çekilmiş resimler sundular piyasaya,arkasından da ödül olayında zaten son noktayı koydular, bu haberlerin üzerine kimse satmayı düşünemedi bile tabi onlardan başka ..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir