Holo 1 Dolar Olur Mu?

Bu yazımda Holo’nun kolayca 100x yapabileceği, hatta belki de 1$ olabileceği bir senaryoyu anlatacağım. Yazdıklarımın hiçbiri yatırım tavsiyesi değildir, kişisel fikirlerimi belirteceğim.

Başlayalım…

Ama önce, bilmeyenler için Holo’nun ne işe yaradığını kısaca ifade edeyim.

Holo’nun amacı, internette merkezî sunucuların üzerinde barındırılan ve birilerinin istediği zaman ulaşabildiği verileri bir merkezi olmayan, dağıtık sunucular üzerinde barındırmak.

Peki bundan bize ne?

Bizi ilgilendiren kısım şu: “Birilerinin verilerimize istediği zaman erişebilmesini engelleyecek olması”. Hepimizin mesela Facebook’ta, Twitter’da oluşturduğu verileri bu yapıların işleyip satarak üzerimizden para ve güç devşirdiği sisteme bir “dur” diyecek Holo.

Ama insanların Facebook ve Twitter gibi alışkanlıklardan vazgeçip Holo üzerinde barındırılan bir sosyal medya uygulamasına geçişi zaman alacaktır. Holo’da 100x peşinde olan insanımız, bu geçişi beklemek zorunda mı? Bence kesinlikle hayır.

Kolay bir 100x (hatta belki 1000x) için gerekli olan senaryo şu olabilir mesela. Holo ağı kurulur, uygulama geliştiriciler, kodladıkları uygulamaları Holo ağı üzerinde barındırırlar. Geliştirilen binlerce uygulamadan biri tutar. Bu kadar basit. Mesela Pokemon Go uygulaması…

Pokemon Go geliştiricileri, oyunu yayınladıkları 2016 yazından 2017 yılının başına kadar yaklaşık 1 milyar dolar gelir elde etti. Diyelim ki Pokemon Go uygulaması daha önce yapılmamış olsun. Bu uygulamayı geliştirenler, Aralık 2019’da ilk kez Holo ağında yayınlasın bu oyunu.

Yayınlandıktan sonra aynı etki meydana gelsin ve oyun dünya çapında oynansın. İşte size Holo’nun 100x ve belki de 1000x yapacağı bir senaryo. “Oyunu geliştirenler kazanıyor, Holo ile ne alakası var?” denebilir. Aslında çok alakası var.

Holo ağında barındırılan uygulamalardaki her türlü ödeme, $HOT ile #HoloFuel ile yapılacak. Bu uygulamaların bir tanesinin tutması, $HOT’ın dünya çapında kullanımını meydana getirir. Bu da 1$ seviyesini bize telaffuz ettirebilir.

Gördüğünüz gibi, 100x ve hatta 1000x bu kadar kolay. Holo ağında barındırılan sadece ve sadece bir uygulamanın dünya çapında kullanılan hâle dönüşmesine bakıyor. Holo’da bu potansiyel var. Ama…

Aması şu… Bütün bunların gerçekleşmesi için Holo ağının yazılımının tamamlanması, HoloPortların yollanması, Testnet’in kurulup çalıştırılması ve sonunda da ana ağın kurulması gerekiyor. Yani önümüzde uzun bir yol var. Zaten bu yol kısa olsaydı, Holo’yu şu an bu kadar düşük bir fiyattan (0,0014$) alamazdınız. Potansiyel, gerçeğe dönüşmüş olurdu.

Peki ya başka projeler? Ya onların üzerinde geliştirilen uygulamalardan biri tutarsa? Bu dediklerimiz mesela Ethereum gibi görece köklü bir proje için de geçerli değil mi? Cevap: Kesinlikle değil.

Ethereum’un yani blokzinciri teknolojisinin çapı, dünya genelinde oynanacak bir oyunun yarattığı işlem yükünü kaldıramaz. Örnek: CryptoKitties.

CryptoKitties, Ethereum ağı üzerinde oynanan ve dijital kedi alıp satmaya yarayan bir oyundu. Günlük yaklaşık 10 bin işlem oluşturmaya başlayınca Ethereum ağı tıkandı. Daha 10 bin aktarımla baş edemeyen bir yapı, dünya çapında bir uygulamayla nasıl baş edebilir ki?

Yani hiçbir blokzinciri projesinin Pokemon Go gibi bir oyunu kendi ağında barındırması mümkün değil. Dolayısıyla, Holo’nun bu potansiyeline hiçbir blokzinciri projesi sahip olamaz.

Sloganımız boşuna mı “Think outside the blocks!”

Bu yazının Twitter üzerinde bir seri olarak paylaşılmış hâline buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir